Пламен Димитров: Роботи заменят хората

Сподели във Facebook

Президентът на КНСБ Пламен Димитров, заместник-министрите на образованието и социалната политика - Петър Николов и Зорница Русинова, бяха лектори в Югозападния университет.

Пред благоевградските студенти те изнесоха данни за дигитализацията у нас и подготовката за дигиталния свят.

Пламен Димитров посочи, че през последните две години Институтът за социални и синдикални изследвания към КНСБ активно се занимава с темата за бъдещето на труда в дигитален контекст.

"20 процента от глобалното съдържание вече се създава от машини. Развиват се нанотехнологиите, блокчейн технологията, криптовалутите. До две години всички мобилни устройства се очаква да имат биометрична технология", отбеляза Пламен Димитров. Той акцентира върху факта, че 65 процента от днешните първокласници ще работят професии, които към момента още не са създадени, а в следващите години роботите ще заменят хората.

По думите му, най-застрашени от машините и изкуствения интелект, са квалифицираните работници.

"През последните години Министерството на образованието и науката бавно, но последователно провежда една политика, чиято цел е да вкара основните и средните училища в дигиталната епоха. Отделиха се много средства, за да се повиши компетентността на учителите в тази сфера и да се закупи техника", каза Петър Николов. Той отбеляза, че в сферата на висшето образование действията на Министерството закъсняват и имат много да наваксват, като подчерта, че основната причина за това е, че в университета трябва да се дават конкретни умения и знания, надхвърлящи многократно знанията на преподавателя, защото това е изключително динамична среда, в която всекидневно се правят открития и промени.

За дигитализацията, пазара на труда и перспективите за България говори заместник-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова. Тя подчерта, че темата за дигитализацията е важна, защото дигитализацията е не само бъдещето ни, а и част от пазара на труда сега, част от ежедневието ни.

"94 процента от работните места в Европа използват достъп до интернет, 75% използват компютри, 22% от работните места използват интернет платформи, а 8% използват автоматизирани машини“, информира Зорница Русинова. Тя отбеляза, че прогнозите в Европа са, че около 20 на сто от населението скоро ще бъде социално изключено заради липсата на дигитални умения.

"Дигитализацията има две важни измерения. На първо място – дигиталните умения на всички слоеве на работната сила – и нискоквалифицираните и висококвалифицираните, за да можем бързо да отговорим на нуждите на бизнеса, но и дигиталните умения като част от възможността в България да няма изолирани хора“, каза Зорница Русинова.

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано