Поклон пред героите от Баненска буна

Сподели във Facebook

В Баня се събраха на патриотично честване за 140 години от най-драматичния за хората в региона етап на Кресненско-Разложкото въстание.

Официален гост бе вицепрезидентът Илияна Йотова.

"По време на битките за селото, станали на 14 ноември, от 282 християнски къщи, 83 занаятчийски работилници и търговски обекти, над руините остават да стърчат като черни гарвани опушените силуети на оцелелите само 11 къщи и да напомнят, че тук е имало живот. Нечуван е обаче погрома над хората. Десетки са закланите, стотици са убитите и умрелите от студ и глад по друмищата и селищата на свободна България", припомни кметът на Баня Мария Юрганчева.

"Баня и днес помни и тачи своите достойни и будни чеда, загинали за нея, за да я има вовеки. Нека нашият поклон доземи бъде признанието ни за тяхното велико и свято дело. Точно 140 години ни делят от един паметен за родната Баня ден. Баненска буна-втори етап на Кресненско-Разложкото въстание. В ноември на паметната 1878 година поборниците от Баня тръгват на бунт като за светò причастие, като за някакъв свещен празник, като за сватба – с развети байраци, извезани със свещеното „Свобода или смърт” и с песен на уста", изтъкна кметът Юрганчева.

За повдигане на духа на бойците Иван Гръчев комитата, брат му Георги и Георги Банков-войводата и Тодор Пармаков-Хайдутина, вече изпитани и обгорели в битките по време на войната четници, са облечени с опълченските си униформи. Битката за Баня пламва с изключително ожесточение. Силите са неравни. Противникът навлиза в селото. Още преди залез слънце няколко от българските къщи са запалени и обгърнати в пламъци. С наближаването на нощта започват масови пожари и поголовна сеч на християнското население.

"Но идва 14 ноември - най-черната и най-скръбната дата, апогеят на мъката на Баня, където настъпва неописуем ужас и паника. Баня се превръща във втори Батак. Огнени езици разкъсват тъмнината и обагрят в червено смълчаните околоселски ридове, писъци и стенания огласят простора и раздират до болка тъмнината. Огнената стихия поглъща къщи и плевни, хора и животни. Жестокото потушаване на понесения на крилете на надеждата бунт и опустошаването на Баня правят потресаващо впечатление на световната общественост и намират отражение, както в пресата, така и докладите на дипломатическите представителства в Княжеството и Османската империя, които посещават Баня, за да се уверят на място за нейния пълен погром", разказа Мария Юрганчева.

 

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано