Престъпна сеч в крайречна гора

Сподели във Facebook
Снимка Пресцентър Снимка: Пресцентър

Крайречна ивица гора е изсечена нелегално.

Природозащитници алармираха за преманати огромни дървета, повече от които са с диаметър 1 метър. Ивицата е покрай брега на река Мътивир, недалеч от Ихтиман, установи екипът на WWF.

Специалистите се натъкнали на няколкостотин метра изсечена ивица растителност по течението на реката, като прочистването ѝ с тежка техника продължава и в момента. Преобладават дървета от бяла върба, дива круша, джанка както и храстовидна растителност – ръбест чашкодрян, кучешки дрян, шипка.

Крайречната гора край Мътивир е важен елемент на средата за опазване на биоразнообразието в район, в който земята се стопанисва като селскостопанска. Запазената естествена крайречна растителност представлява местообитание за дребни бозайници, влечуги и различни видове птици, като зелен и сив кълвач, червеногръдка, голям, син и дългоопашат синигер, орехче, кос, поен дрозд и много други. Изсичането на гората на практика унищожава дома на дивите животни, някои от които не могат да се адаптират към новите условия и загиват, съобщиха от неправителствената организация.

„В обществото ни битува погрешното схващане, че прочистването на речните корита от дървета и храсти е превенция срещу наводнения. Напротив, повечето регулации в Европа и Северна Америка забраняват изсичането на гори непосредствено до водните течения. Причината е, че това нарушава целостта на екосистемата и води до редица заплахи както за хората, така и за животните. Случващото се край река Мътивир е недопустимо. То не просто не решава проблема с наводненията, а дори създава предпоставки за по-тежки наводнения и по-сериозни щети“, коментира Костадин Вълчев, старши експерт на програма „Гори“ във WWF.

Гъсто преплетените коренища на крайречните гори укрепват бреговете на реките и спират ерозията, с което намаляват риска от наводнения надолу по течението. По време на проливни дъждове гората забавя времето, за което дъждът достига до реката, поемайки значително количество вода, стичаща се по листата, шумата и коренищата. Освен това коренищата са в състояние да уловят по-голямата част от биогенните замърсители, попадащи в подпочвените води от обработваемите земи към реката. Крайречните гори също така осигуряват дом и храна на стотици видове животни, допринасяйки за решаването на проблема с намаляването на биоразнообразието.

 

Напиши коментар

Коментари

  1. Янчо Найденов -
    Да се чете сухите дървета, а не книги; да се чете затлачване, а те затласкване
  2. Янчо Найденов -
    Снимката на кой речна гора ли е или е грешка. Добра те Лесовъдска практика показва, че сухите, книги и паднали дървета по бреговете на реките и потоците в горите трябва да се почистват периодически, защото чест падат във водата и предизвикват залатласкане. ПРИПОМНИ ТЕ СИ, че нашите предшественици бяха въвели понятието фитосанитарен минимум. Тласкане.

Избрано