Прокуратурата доказа корупция в благоевградското саниране

Сподели във Facebook
Снимка Пресцентър Снимка: Пресцентър

Районна прокуратура -Благоевград потвърди съмненията на Антикорупционния фонд, че жилищен блок е саниран от фирма с фалшиви документи.

Проверката касае блок 38 в квартал "Ален мак".

В своя акт държавното обвинение в града сочи, че в офертата на класираното в обществена поръчка по Националната програма дружество "Менкаура" ЕООД, има данни за съставяне на официален документ, в който са удостоверени неверни обстоятелства, с цел да бъде използван като доказателство за тях. Според Наказателния кодекс извършителят на това престъпление се наказва с лишаване от свобода до 5 години.

В постановлението, с което прокуратурата в Благоевград изпраща по компетентност разследването по случая „Менкаура“ на Софийската районна прокуратура, ясно се казва, че управителят на фирмата Димитър Атанасов е съставил два документа с невярно съдържание.

Той твърди, че „Менкаура“ е била подизпълнител на „ХУФУ“ЕООД – друга управлявана от него в миналото фирма, при изграждането на детската градина в Плевен. Договорът за изграждането на обекта обаче ясно казва, че „ХУФУ“ ЕООД е работила без подизпълнители по този обект.

На практика може да се направи изводът, че Атанасов е фалшифицирал биографията на фирмата „Менкаура“, за да спечели обществената поръчка за санирането в Благоевград.

"След публикацията по темата на страницата на АКФ, кметът на Благоевград Атанас Камбитов съзря злонамерена атака срещу него и Община. За разлика от него обаче в прокуратурата са преценили, че има данни за извършено престъпление", се казва в съобщението на Антикорупционния фонд.

Както вече информирахме, Антикорупционният фонд издейства финансова инспекция в Община-Благоевград по сигнал за неправомерно спечелена поръчка за саниране.

Първоначално офертата на "Менкаура" ЕООД е обявена за несъответстваща на критериите за участие в процедурата на Общината. Комисията е приела, че участникът не покрива критерия да е изпълнил на предходен етап строителство по поне два сходни обекта, сочат от Антикорупционния фонд.

По време на провеждането на тръжната процедура в Благоевград е имало повече от достатъчно публична информация, че фирмите на Димитър Атанасов са свързани с няколко компрометирани проекти. По обществената поръчка за санирането на въпросния блок в Благоевград, спечелена от „Менкаура“ ЕООД, оферти са подали и пет други участници. Те до един са били отстранени още на фаза „техническо предложение“. Така, единственият достигнал до етап на класиране е „Менкаура“ ЕООД, победител в процедурата без реална конкуренция, което поражда допълнителни съмнения относно прозрачността на провеждането ѝ.

След представянето на новата документация комисията приема, че пропуските са отстранени и дружеството е класирано на следващ етап в процедурата. От описаните по-горе факти се поражда съмнение, че Димитър Атанасов е предоставил неверни данни в декларацията по чл. 51 от ЗОП.

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано