Прокуратурата проверява кметове и общинари

Сподели във Facebook
Снимка архив Снимка: архив

Общинари и кметове допускат в обществените озеленени площи, паркове и градини, да се разполагат кафенета, сладкарници, търговски обекти.  

Констатирани са нарушения на местната власт в Благоевград, Кюстендил, Перник, както и в още 32 общини. Погазва се Законът за устройство на територията, информираха от прокуратурата.

Този закон урежда императивно допустимото застрояване в изброените места и на практика с подзаконовите актове се разрешава в озеленените площи да се намират обекти, каквито законодателят не позволява.

Нарушения са констатирани и по отношение разрешената площ на преместваемите обекти, които могат да се поставят в паркове и градини.

Според Закона за устройство на територията подобни обекти могат да заемат до 10 на сто от площта на имота, като в ред общини е установено различно процентно съотношение.

Намерени са и разпоредби, с които е предвиден режим за използване на озеленените площи, различен от Закона за местните данъци и такси. В закона с цел да не се злепоставят публични права се регламентира, че за ползване на терени - общинска собственост се внася такса. От своя страна, местните органи на власт изискват заплащане на наем и така компрометират интересите на общината, защото за дължимостта на наем е нужно сключване на договор, а за събиране на таксата - не.

В други подзаконови актове са предвидени незаконосъобразни възможности за промяна предназначението на съществуващите озелени площи. По силата на Закона за устройство на територията не може да се променя предназначението на озеленените площи, които са реализирани и съществуващи. Изключението засяга единствено части от имоти, които не са реализирани и то за изграждане на елементи на техническата инфраструктура или на специални обекти, свързани с отбраната и сигурността на страната.

Установени са и разпоредби, с които се дава възможност кметове на Общини да овластяват други лица да издават наказателни постановления, чрез които се налагат санкции за нарушения.

Процедирането в тази част е в нарушение на правилата на чл.47, ал.2 от Закона за административните нарушения и наказания и на чл.22, ал.5 от Закона за местното самоуправление и местната администрация, според които такива права могат да упражняват само от кмета или от заместник-кмета на общината. По този начин се създава вероятност в крайна сметка нарушители да не понесат нормативноустановена отговорност.

В общински наредби местните органи на власт не правят подобно разграничение и по този начин допускат да се постигне промяна на предназначението против правилата на закона.

Най-честите случаи са на въвеждане на санкции при паркиране на пътни превозни средства в паркове и градини. Сред санкционираните са по Закона за управление на отпадъците при замърсяване на озеленените площи, Закона за ветеринарномедицинската дейност при неспазване на забраните за извеждането на кучета без повод, а на агресивни кучета - и без намордник, както и за разхождането на кучета на детски площадки и на места, обозначени от общините със забранителни знаци, се казва в съобщение на прокуратурата.

 

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано