Разложки зет е сред сирийците, арестувани за тероризъм

Сподели във Facebook
Снимка бтв Снимка: бтв

Сириецът Атеф Хсара, който е един от задържаните за финансиране на тероризъм, живее от години в Разлог.

Атеф е с постоянен адрес в квартал "Саровица". Съпругаа му е акушерка в разложката болница.

Съседи на сиреца твърдят, че апартаментът им е претърсван рано сутринта в събота. Семейството от няколко дни не било в града. Хората споделиха още, че не са запознати с какво се занимава Хсара, съобщи Блиц. Дълги години е бил безработен, преди известно време се занимавал с износ на коли за Сирия. Пътувал много, а от известно време бил започнал работа във Варна и често отсъствал. Семейството има двама големи синове, които живеят в София, занимавали се с отдаване на коли под наем, имат и сервиз.

Както вече информирахме акция срещу чуждени за подривна дейност у нас, бе проведена и в Благоевград. Сирийци, живеещи в областния център повече от 8 години, са издирвани по време на мащабната операция.

По време на акцията на Специализираната прокуратура, ДАНС и ГДБОП, са обискирали жилището на сирийски граждани на улица "Илинден" в Благоевград.

Двама от сирийците Заят имат брат, който живее в Германия и развива търговска дейност там, казаха разследващите. На този етап не се дава официална информация какво е довело антимафиотите и жандармеристите при тях. Преди заселването им в Благоевград те са били дълго време в бежански лагер в София.

В неделя спецсъдът остави за постоянно в килията Мустафа Алибрахим, Абдалхай Халум, Атеф Хсара, Сулейман Али и Исения Асенова. Шестият в престъпната група за подривна дейност и връзка с терористични организации, е обявен за международно издирване.

Групата е действала на територията на България от 2016 година. Според разследващите през последните три години задържаните са превели към международни терористични организации не по-малко от 25 милиона евро. Другата дейност на групата била да купува автомобили, които били прекарвани през Турция до сирийската граница.

Установено е, че са прехвърлили поне 100 автомобила. Паричните трансфери са ставали по метода ,"хавала", гарантиращ анонимност и липса на следи от каквито и да било документи.

 

 

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано