Референдум в Благоевград за спасяване на Скаптопара

Сподели във Facebook

Благоевградчани искат референдум за спасяване на останките от античния град Скаптопара, разположен на площ от 120 декара между селата Покровник и Зелен дол.

Селището и уникалните находки обаче има опасност да бъдат погребани отново от багерите, които изграждат един от лотовете на АМ "Струма".

Подписката и предложението за рефередум се внасят от Инициативния комитет в града, организиран от банкера Лазар Андреев. Инициаторите настояват Скаптопара да се съхрани, а трасето на автомагистралата да не засегне селището, което от Втори век.

Междувременно преди дни на същото място бе открита римска гробница, за която все още не се съобщава официално. Веднага след като информирахме за ценната находка, на археолозите от обекта бе забранено да говорят, а от полицията изпратиха униформени за денонощна охрана.

Гробницата вероятно е на високопоставен владетел от 2-4 век. Намерени са лампа, метални предмети от бита. Вероятно преди това положеният там е бил кремиран, казаха от екипа, извършващ разкопките. Гробницата е с две камери и предверие.

Подобни гробници от същото време вече са уникална атракция в съседна Македония, коментираха ангажираните да се съхрят откритите вече около Покровник църква, баня с канализация, търговски обекти, къщи на заможни хора и други безценни находки.

"Ако благоевградчани не успеят с искането за промяна на траесто, при строителството на автомагистралата, ще се погуби ранно християнски храм, датиращ от Втори век. Църквата е от времето на император Константин Велики IV и неговите синове Констанций II и Констанс. Най-ценната документирана находка към момента е храмът на император Константин Велики IV и неговите синове. Сградата представлява еднокорабна конструкция с размери 10 на 6 метра и е част от комплекс от жилищни, обществени и производствени сгради. Построена е след приемане на християнството от Римската империя след Църковният канонотворчески събор в Сердика-днешна София, свикан в 342 година, като II-ри вселенски от императорите Констанс и Констанций II, за да се осигури църковен мир в Римската империя", каза за Еновина Лазар Андреев.

Археолози сочат, че църквата, открита в Тракийското селище край Благоевград, е еднотипна със запазените до днес сгради и останки от църквите, в които са заседавали епископите в Сердика - базиликата "Света София", ротондата "Свети Георги" и гражданската сграда до нея.

Трасето на един от лотовете на авмагистралата прави принуден завой, качва на хълма, върху който се намира селището. Строителството на пътя ще унищожи църквата и комплекса от сгради, намиращи се в общ двор с нея, ограден с каменен зид с площ от над 5 декара.

Според ИК, за това селище се знае от 1973 година, но въпреки това АМ "Струма" минава през същия терен. От Инициативния комитет, който организира рефередума, настояват за възстановяване на църквата, както и на селището, разположено в землището на село Покровник, както и на останалите находки, разположени на близо 120 декара край Благоевград.

Преди около месец те написаха жалба до президента Румен Радев, до МРРБ, Министерство на културата и десетки други институции. Отговор е пратил само държавният глава Радев, който благодари на ИК за проявената ангажираност по опазване на културно-историческото наследство.

 

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано