Решават за въгледобива в Югозапада

Сподели във Facebook
Снимка бтв Снимка: бтв

Природозащитниците от WWF организират срещи и предприемане на мерки за най-засегнатите от процесите на преструктуриране на въглищната индустрия градове в Югозапада.

Първоначалните действия са предприети в Бобов дол и Перник.

От организацията представят резултатите от социоикономическо изследване на региона, както и алтернативите за неговото развитие с основен фокус върху въгледобивните зони.

За тази цел първата публична дискусия по темата ще се проведе днес от 15.00 до 18.00 часа в сградата на общината на Бобов дол. Тя е организирана съвместно от WWF България и местната управа. На нея ще присъства кметът на града Елза Величкова, която ще коментира настоящата сложна ситуация и бъдещите възможности за развитие пред Бобов дол. Ще участват представители на местна власт, бизнеса, неправителствения сектор и медиите. От страна на организаторите на форума ще говори главният експерт на практика „Климат и Енергия“ във WWF Георги Стефанов.

Втората среща е на 10 април от 14. до 17.00 часа в Двореца на културата в град Перник.

Освен кмета на града Вяра Церовска, събитието отново ще е отворено за представители на бизнеса и неправителствения сектор от региона, както и други заинтересовани страни. Поканени са представители на съответните ресорни институции и министерства, синдикати, общински и бизнес организации от София, както и представители на „КРИБ Перник“, на ТЕЦ „Република“, на мините в региона. WWF България ще представи визията на организацията за развитието на района в контекста на новите предизвикателства след края на въглищната ера.

Амбициозната европейска политика в областта на климата има за цел постепенно да прекрати производството на електроенергия, основаващо се на изкопаеми горива, преди 2050 година. Това от своя страна налага създаването на всеобхватен подход за справедлив преход във всичките 41 въглищни региони на Европа. Този подход трябва да предложи адекватни алтернативи и достатъчно финансови ресурси които да намалят негативните последици за местните общности и работещите във въгледобивния сектор и ТЕЦ-овете, захранвани от въглища. В същото време от него се очаква да подпомогне структурната промяна към устойчива местна икономика и справяне с нанесените последици от десетилетията интензивен добив и замърсяване на околната среда.

 

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано