С 200 лева преживяват семейства в Кресненско

Сподели във Facebook

Анкетираха 1000 души по проект за пряка демокрация в Кресна.

Мащабното социологическо проучване показва изключително интересни резултати.

На въпрос "Промени ли се състоянието на селището, в което живеете през последните 2-3 години", 12,6 процента от анкетираните сочат, че промените са много, 51 % отговарят с "Промени се малко" и едва 3,6 на сто от гражданите твърдят, че промяната е негативна и към по-лошо.

62,3 % от гражданите на общината оценяват работата на кмета с максималната в проучването оценка "Добра" и едва 7,7 % са на противното мнение. С "не знам" отговарят 13,3 %. Положението с удовлетвореността от работата на общинската администрация изразено в проценти е следното: 46,2 % дават най-добрата възможна оценка "Добра", 20,5% я оценяват със "Средна", а "слаба" посочват 8,8 % от анкетираните. 

91 % от гражданите на община Кресна одобряват напълно запазването на самостоятелността на ВиК Кресна и едва 2,1 % са на противното мнение !

Най-предпочитана форма за допитване до гражданите на общината е общото събрание на населението. тази форма се предпочита от 88,8 % от гражданите.

За съжаление, община Кресна е високорискова в социално, икономическо и демографско отношение. Това твърдение на авторите на проекта се потвърждава напълно от резултатите на проведеното изследване: 20,9 % от домакинствата в Кресна се състоят от 1 човек. Двама са в 32,7 %, трима в 20,6 %, четири в 16,5 %, а повече от четири живеят в едва 9,3 % от домакинствата.

13 % от гражданите са на възраст от 18 до 30 години, 50 % са в групата 31 - 60 години и 37 % са над 60-годишна възраст.

Още по-тревожна е статистиката за личен месечен доход. на фона на абсурдните твърдения за средната работна заплата в България на Националния статистически институт, данните за община Кресна са покъртителни: 9,7 % живеят с доход до 200 лв. на месец.

22 % са с месечен доход в интервала 201 - 400 лв., 21,1 % получават от 401 до 600 лв., а едва 9 % живеят с по-големи доходи. 38,1 % са предпочели да не отговорят на този въпрос.

Целите на проекта са насочени най-вече към повишаване на гражданското участие при формирането на местни политики и вземането на решения на общинско ниво, но наред с това ще бъде изградено уникално за региона Бюро за информация и съвети на гражданите (съкр. БИСГ Кресна) по Британски модел.

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано