Саботират правителствено решение за безплатен транспорт на деца

Сподели във Facebook
Снимка архив Снимка: архив

Гласуваните от правителството допълнителни субсидии за безплатно возене на деца до 10 години, а също и на транспорта за ученици, студенти и пенсионери, вероятно няма да са факт от 1 февруари.

Почти сигурно е, че решението няма да влезе в сила навреме, защото общините тепърва трябва да организират целия процес по промяна на тарифи, връщане на надвзети пари, изменения на софтуер. 

За да станат факт новите отстъпки, общините трябва да преработят тарифите си за превоз на пътници с градския транспорт. В много общини тарифите са одобрявани с решение на общинския съвет и сега тези решения трябва да бъдат изменени. Това е сравнително по-лесна процедура спрямо евентуално изменение на общинските наредби за обществения транспорт, ако тарифата е част от тя.

Със сигурност тези изменения няма да са факт към 1 февруари и с издаването на преференциални карти за транспорта ще има проблеми. Някои превозвачи като „Бургасбус“ например пуснаха предупредителни съобщения, че поради нормативни ограничения ще могат да се зареждат само карти тип общ профил. Трябва да се изготвят образци и за новите безплатни карти за ученици до 10 години. Общините трябва да въведат механизъм и за изплащане обратно на суми по вече закупени дългосрочни карти каквито са едногодишните карти за пътуване. При тях трябва да приспаднат пропорционално цената на картата за съответните месеци до февруари и да преизчислят остатъка спрямо новата, по-висока отстъпка, като върнат горницата на съответния клиент. Това приспадане не е толкова просто, защото трябва да се отчете и през фискалните устройства на търговците съобразно изискванията на наредба 18.

Общините на теория са свободни срещу по-високата държавна субсидия да намалят своя дял на субсидиране на отделните групи, но надали някоя местна управа ще прибегне към подобно решение на фона на задаващ се местен вот. По-вероятно е ползването на мярката просто да се забави, показва проверка на „Сега“ по повод одобрените от кабинета промени в субсидирането на градския и междуселищния транспорт за отделни обществени групи. Според промените отстъпките за учениците и студентите се вдигат от 30 на 70% спрямо редовната цена, а на пенсионерите – от 20 на 40%. За целта се отпускат 100 милиона лева финансиране, като мярката е анти-инфлационна и засега се предвижда да действа до края на годината.

Заради организационните трудности около въвеждането на по-високите отстъпки за пътуване с обществения транспорт в транспортното министерство е имало извънредни срещи със сдружението на общините, за да се обсъди оказването на методическа помощ. Общините настояват в бюджета за 2023 г. и в средносрочната бюджетна прогноза да се търси трайно решение на проблема с гарантиране на по-високи субсидии, защото иначе нарасналите цени се прехвърлят върху гражданите.

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано