Шествие и факли за безсмъртието на Левски

Сподели във Facebook

Стотици в Благоевград и региона почитат свидния български син. Пред паметниците на Васил Левски се поклониха деца и възрастни. Вавършиха се 14 години от негово безсмъртие.

Днес ритуали по отбелязване на годишнината има във всички градове и села в Пиринско. В Разлог тържествето беше вчера. В припомниха героични факти от живота на Дякона. Революционният път на Левски е минал и през Разлог, където е създар комитет за борба срещу турците през 1869 година. Точно преди 151 години в Мехомия посрещнали Апостола в къщата на Кипре Максев.

В петрички училища запалиха факли в чест на Апостола. В Банско и Гоце Дерчев също се поклониха пред паметта му.

В Симитли днес има шествие. Ритуалът за Васил Левски е на 19 февруари от 11.00 часа. В Симитлийско почитта към Левски е особено силна. Тй е пребивавал известно време в Тросковския манастир, разположен в подножието на Коматинските скали край село Брестово, сочат историческите справки. Програмата започва с шествие, съпровождано от Мажоретния състав и барабанчик, което по традиция тръгва от сградата на Общинска администрация - Симитли до мемориалния парк, в който е разположен бюст - паметника на Васил Левски.

Тържеството в Благоевград е от 11.00 часа пред паметника на Левски на булеварда, носещ неговото име.

Васил Иванов Кунчев, останал по - известен в нашата история като Васил Левски, е роден на 6 юли 1837 година в град Карлово в семейството на Иван и Гина Кунчеви. Учи в свещеническото училище на даскал Атанас Иванов в Стара Загора. По - късно се замонашва под името Игнатий и е ръкоположен е за йеродякон. През 1861 година се посвещава на делото и борбата за свобода на България. В свое писмо до Анастас Попхинов, Левски ще напише: „Аз съм посветил себе си на отечеството си още от 61-во лето да му служа до смърт и да работя по народната воля”. Васил Левски е обесен край София, където сега се издига неговият паметник.

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано