Сирени за Ботев и загиналите герои

Сподели във Facebook

По традиция на 2 юни в 12.00 часа сиренен вой отеква в Благоевград и в останалите населени места в Пиринско. В продължение на 2 минути оповестят отдаването на всенародна почит към паметта на Ботев и загиналите за свободата на България. Припомнят за героичния му подвиг пред бюст-паметника на Ботев, който се намира на площад "Народни Будители".

В тържествената церемония е включен почетен караул от военното формирование 26 400 - Благоевград. Ботев почитат в Симитли, където традиционно се прави шествие от десетки граждани. В Сандански, Петрич, Кресна, Разлог, Банско, Гоце Делчев и в останалите общини в Пиринско също си спомнят за поета с рецитали и полагане на цветя.

При подаването на сигнала морално задължение е всеки българин да преустанови работа, пешеходци и пътни превозни средства да спрат движението си по улиците да останат на място и да склонят глава в знак на уважение. Благоевградчани почитат поета-революционер Христо Ботев и загиналите за свобода българи.

Христо Ботев е роден на 6 януари 1848 година - нов стил, 25 декември 1847 година - стар стил. Учи в Калофер, Карлово, Одеса. През лятото на 1868 година Ботев се записва в четата на Жельо Войвода, на която е определен за секретар. Тогава написва стихотворението „На прощаване“. По различни причини четата се разпада и не преминава Дунава. През 1871 г. издава първия си вестник „Дума на българските емигранти“.

След удара, нанесен на Вътрешната революционна организация, след обесването на В. Левски и колебанията на Л. Каравелов, начело на БРЦК застава Ботев. През май 1876 г., вследствие новината за Априлското въстание, Ботев започва дейност за организиране на чета, става неин войвода. Прехвърляйки се на българския бряг чрез кораба "Радецки" в района на Козлодуй четата на Ботев се отправя към Балкана. На 2 юни 1876 година е последният тежък бой — привечер след сражението куршум пронизва Ботев.

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано