Скандали в Разложко заради бизнес мераци на олигарх

Сподели във Facebook
Снимка архив Снимка: архив

За втори път тази седмица общинарите в Разлог излизат с интервю от името на заместник-кмета Иван Гюров. Странното поднасяне на информация е с цел промиване на мозъци и прикриване на конкретни факти за бъдещи намерения на олигарх, който действа чрез поредна негова фирма "ИНВЕСТО ПАРТНЪРС", пишат недоволни в социалната мрежа.

В ОбС-Разлог открито коментират, че отдаването на близо 800 декара общински земи за нов соларен парк няма да доведе до приоди в хазната, а ще се повтори фиктивната сделка с бившия завод за хартия в Разлог, който беше най-големия на Балканите и премина в негово владение преди много години. Официално местните управници не назовават името му заради стра от преследване. Тогава същият обеща да изгради увеселителен парк за хората в Разлог, но вместо това бутна завода и си изгради соларен парк на близо 8000 декара земя. Сега претендила за концесия на земите за срок от 35 години.

Заместник-кметът Иван Гюров нападна официално общинските съветници Димитър Марков, Христо Зайков и Пламен Хаджиев. Не е съгласен те да коментират кметските дела в Разлог, тъй като нищо не са направили за града и общината.

"Апелирам към въпросните съветници - Марков, Хаджиев и Зайков да правят нещо добро за община Разлог, а не да саботират всяко предложение, касаещо развитието ѝ. Сега са против учредяване правото на строеж на един доказан инвеститор. През изминалата година бяха против обявяването на публичен конкурс за продажбата на 180 дка, част от настоящия терен, отново с неясни мотиви и спекулации. Нека покажат реално какво направиха за 4 години участие в Общински съвет, да си направят изводи с какво допринасят за бъдещето на община Разлог и тогава да пропагандират неизяснените си твърдения", попита Гюров във второто си представено интерювю от общинския пресцентър.

В момента Община Разлог получава приходи от приблизително 400 декара в размер на 6000 лева. Сметките за 35 години от рента са 210 000 лева за хазната. В съвета на директорите на дружеството - веститор са Георги Стефанов Пулев, Юри Богомилов Катанов и Калина Стефанова Пеловска. Пулев има участие в 75 фирми, се сочи в Търговския регистър. С приходите от тази инвестиция Община Разлог ще изгради нов атрактивен парк на 40 декара за жителите и туристите, гарантират от Общината.
 
"По отношение на учреденото право на строеж на фотоволтаичната инсталация и цените, на които ще се предостави ОБЩИНСКАТА земя, се спекулира със сумата в размер на 517 хил. лева и се пропагандира на навсякъде, като единствената полза. Община Разлог ще получи около 1,2 млн. лева в рамките на 24 месеца , като приходи ще бъдат получавани всяка една година и през останалия срок на учреденото право на строеж. След изтичане срока на концесията, всичко изградено върху общинските терени, остава общинска собственост. Съотносими сделки с нашето предложение има в общините Мъглиж и Две могили. Там са реално осъществени инвестиционни намерения, като цената на учреденото право на строеж е около 44 ст./кв.м. Ние получаваме директно плащане в размер на 0.82 лева, като към тях добавим допълнителните такси към Общината за реализация на инвестицията, ще получим до 1.50 лв. за целия период на учреденото право на строеж. Имайки предвид, че сумата не включва годишните данъците и такси, които ще се получават през целия период", уверява Иван Гюров. Публикуваме още от интервюто, вероятно диктувано от медиите на издадетеля.
 
❓С какъв статут са въпросните 736 дка, които са предложени за изграждането на фотоволтаична система?

Във връзка със спекулациите през последните няколко дни, разпространявани от общински съветници, относно учредяване правото на строеж върху терен от 736 дка.- земя за изграждане на фотоволтаична парк в местност “Ибидимици“ – село Баня и местност „Садих“- село Долно Драглище, както и спекулациите за лошо управление на финансовите средства, Община Разлог представя финансовото си състояние и реалните инвестиционни намерения за терена. Към днешна дата наличните средства по банковите сметки на Община Разлог са в размер на 8 678 422 лева. Благодарение на по- добрата работа на цялата администрация, по отношение на събираемостта на дължимите данъци и такси, през последната година приходите са увеличени с 1,5 милиона лева. Близо 900 000 лева. са събрани от стари задължения, просрочени от почти 10 години. Финансовото състояние на Общината не е било такова през последните 10 години. Собствените приходи на Общината за първи път надхвърлиха 6 милиона лева.

Г-н Гюров как ще коментирате изказванията на общинските съветници и пораждащото се притеснение в гражданите на община Разлог, относно учредяването правото на строеж върху Общински земи?

- Всеизвестно е, че 2023 година е предизборна и всеки цели извличането на политически дивиденти. В тази връзка искам да уточним, какво е финансовото състояние на Община Разлог и искам да покажем с ясни факти, че ние работим единствено в интерес на всички нас- жителите на общината. За първи път от 10 години насам Община Разлог приключи годината с такъв размер собствени средства, нареждайки се до най- финансово стабилните общини в България. Това е един от показателите, че ние работим само и единствено в полза на общината, като същевременно е видно, че през предходната година не сме спрели да облагородяваме и да подобряваме градската среда, изпълнихме значително повече проекти, помогнали сме на изключително повече хора и благодарение на доброто управление, и контрола върху всички изразходвани средства, доказахме, че с по-малко финансови средства, могат да се постигнат по- добри резултати. На предстоящото редовно заседание на 26 януари (четвъртък) на Общински съвет – Разлог, местният парламент и заинтересованите граждани ще могат зададат конкретни въпроси към представител на инвеститора - „ИНВЕСТО ПАРТНЪРС“

❓Защо Община Разлог не изгради собствен фотоволтаичен парк?

В момента Община Разлог има одобрена документация за изграждане на 2 МW собствена фотоволтаична централа. Тя ще бъде изградена на територията на Регионалното депо, където процедурата е в пъти по-лесна, като към момента сме получили становища от ЕСО писма и „Електрохолд“ за условията за присъединяване на централата към електропреносната мрежа. На база тези искания, възложихме и работното проектиране.

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано