Спасителите на Скаптопара с гневно писмо до министър Банов

Сподели във Facebook
Снимка Пресцентър Снимка: Пресцентър

ИК за запазване на античното селище край Благоевград, смятано за Скаптопара, отново възропта срещу културното министерство.

Аварийната консервация на откритата Римска вила не е извършена, така както бе обещано от министър Боил Банов преди време, казаха от Гражданската инициативна група. От ИК настояват за пълен отчет по отношение на разходваните за Скаптопара пари.

Те определят тези действия на научния ръководител доцент Здравко Димитров, на Инспектората за опазване на културното наследство, на министъра на културата Банов и на ръководството на АПИ, като административен трик, който цели окончателно заличаване на обекта при Благоевград и унищожаване на културно-историческото наследство на региона.

"Консервация е приложена само на избрани архитектурни структури. Не са консервирани и защитени от атмосферните влияния цялата сграда на римската вила, съпътстващите производствени съоръжения и други антични съоръжения, които са разкрити по време на проучванията", се сочи в изявление на Инициативния комитет, председателстван от Лазар Андреев.

Припомняме, Римска гробница, храм от Трети век, баня и други безценни артефакти, попадат в терена на строящата се АМ "Струма". За да не се унищожат от багерите, министър Банов декларира, че ще бъдат изцяло запазени, като се изместят не повече от 20 метра в сервитута на селището в благоевградското село Покровник.  

Публикуваме отвореното писмо на Инициативния комитет, без редакторска намеса:

2. Не са спазени изискванията на Закона за културното наследство, които ясно делегират отговорността по опазване на обекта на научния ръководител.

3. Не са спазени изискванията, които определят контролиращият орган - Инспекторатът за опазване на културното наследство, да изисква и прилага мерки по опазването на културните ценности в държавата.

4. Съществува реална опасност от разрушаване и заличаване на археологическите останки при Благоевград. Ясно декларираните намерения на министъра на културата, както и на ръководството на АПИ да съхранят и развият този исторически, археологически и културен обект НЯМА ДА БЪДАТ ОСЪЩЕСТВЕНИ поради ЛИПСАТА НА ОБЕКТ!

НАСТОЯВАМЕ:

1. Всички документи, касаещи проучването, резултатите и оценката на въпросния археологически обект.

2. Всички документи, касаещи изразходваните обществени средства за проучването.

3. Всички документи, касаещи контролирането и администрирането на проучването.

4. Всички документи, касаещи обществения ангажимент за социализация и адаптация на въпросния обект, ДА СТАНАТ ОБЩЕСТВЕНО ДОСТОЯНИЕ!

В тази връзка внесохме в министъра на културата Заявление за достъп до обществена информация с настояване да бъдат предоставени всички, изброени по-горе документи.

НАПОМНЯМЕ, че според разпоредбите на ЗКН и Наредбата за извършване на теренни археологически проучвания (издадена от Министерството на културата), Приложение 3 „Разходите за теренна консервация могат да бъдат до 30 % от общата сума за теренното археологическо проучване.“, което за въпросният обект достига сумата от 900 000 лева !!!

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано