Търсят тракийско селище в Северен Пирин

Сподели във Facebook

Уникална керамична плоча от II - III век, открита в местността "Свети Никола" над Банско, провокира археолозите за мащабно проучване в района.

Плочата е добре запазена. Тя е с размери около 3 квадрата и е от времето на траките. Предполага се, че керамичната плоча е от частен дом – макар и пречупена на четири са разчетени латинските курсивни букви PAIB.

Един най-добрите български епиграфи Николай Шаранков е потвърдил научното заключение, че това е съкратено изписване на тракийското лично име Пайбес – PAIB(es) -в античните текстове имената винаги са без последната буква.

Безценният археологически обект е открит по време на експедиция от ученици и студенти, ръководени от Владимир Баряков.

Тракийската плоча е в Северен Пирин на 1095 метра надморска височина, пише "Монитор". Това е поредното доказателство от това място, че тук някога е имало тракийско селище, обитавано от заможни хора. Друго доказателство в полза на тезата е това, че артефактът е изровен под слой, свидетелстващ за пожар – установено е, че е от IV век.

Находката е изключително ценна и защото оборва мненията на някои скептици, които досега твърдяха, че на обекта изникват римски охраняеми пътни станции за преход на войските от север на юг през Пирин и се потвърждава фактът, че тук е живяло уседнало местно тракийско население.

Припомняме, че артефактите, които буквално извират година след година в местността "Свети Никола", датират за уседнал живот на хора от първите векове на новата ера – II – III, чак до ХVІІ век. Доста от извадените материали насочват и към една много по-далечна епоха – къснобронзовата и ранножелязната, което е краят на трето – второ хилядолетие преди Христа. Най-древният предмет, намерен тук, е бронзова фигурка, която е типично тракийско изкуство.

Находки от същото време бяха открити преди години в местността "Столоватец", на 5 километра западно от Разлог. Намерените останки са от тракийско светилище от края на бронзовата и началото на желязната епоха.

Светилището се определя от учените като един от малкото запазени образци на най-древната тракийска култура под формата на монументален обект.

 

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано