Кюстендил и Благоевград първи по спасени от ножа прасета
В Кюстендилско и Благоевградско са скрити най-много домашни прасета от принудително клане.
От общо 310 нарушения, открити от инспекторите на БАБХ, над 170 са стопаните в двете области, които са ги спасили от ликвидиране.
Нарушителите на министерската заповед са 139 в област Кюстендил. Следва Благоевград, където нарушенията са 35.
Над 46 000 прасета в стопанствата тип „заден двор” паднаха жертви на чумата, показват данните на БАБХ към средата на септември. Те са били заклани, а стопаните им са усвоили месото. Дребните стопани по селата бяха принудени да заколят без време прасетата си заради зараза от африканска чума.
При проверките са установени несъответствия, свързани с прасетата без идентификация, нерегистрирани обекти и такива, които не са въвели мерки за биосигурност. При проверките са издадени 80 акта и 241 предписания. Има отказани заявления за изплащането на обезщетенията на личните стопанства в страната заради африканската чума по свинете. Броят на стопанствата, които бяха подадени по списък в МЗХГ, е 34 821, подадените заявления в областни дирекции по безопасност на храните са 29 500, финансовото подпомагане е в размер в момента на 8 850 000 лева, изплатени в 1691 населени места в 179 общини.
Подаденият списък с информация за личните стопанства беше събрана през областни епизоотични комисии от кмета на населеното място и официалния ветеринарен доктор. Тези лични стопанства нямаха регистрация в системата на агенцията по храните, припомня Монитор. Причините за това са много, включително и това, че те не отговаряха на изискванията за лично стопанство, а именно към момента по наредба 44 – отглеждане само на свине за угояване до 5 броя. По тази причина не бяха регистрирани и инвентаризацията и преброяването за нуждите на ограничаване на епизоотичния риск, беше направено лятото, когато се взе решение за прилагане на тази мярка.
Коментари