ВАС решава за "захранването" на журналисти от Общината

Сподели във Facebook

Любопитен казус рашават административните магистрати, свързан с охолството на благоевградски медии, "захранвани" от общинската хазна.

Делото, заведено от Антикорупционния фонд, приключи в Административен съд Благоевград. Съдия-докладчикът е категоричен в мотивите си, че договорите за медийно отразяване на Общината, трябва да са публични, както и средствата, отпуснати за журналистите.

Независимо от този факт, кметският екип в Благоевград обжалва пред Върховен административен съд.

Делото е насрочено за месец декември, съобщиха от АКФ.

По време на разглежането се оказа, че само една медия, имаща договор за информационно обслужване е разкрила параметрите на "сделката" - БТА. Останалите крият приходите си от Общината, като се позовават на търговска тайна.

По данни на Антикорупционния фонд, с договори за общо 511 000 лева, само за година, Община Благоевград е сред първенците в страната по изхарчени пари за информационно и медийно обслужване. Първенец е Варна - над 700 000 лева.

Парите пред последната година и половина са преминали в редакциите на благоевградските медии чрез общинското дружество "Благоевград Фест".

"Не е известно дали „Благоевград Фест“ ЕООД разполага с техническия и кадрови потенциал, за да извършва подобни услуги, или разчита на подизпълнители в лицето на редица медии", коментират от АКФ.

"Чрез дружеството Общината вече не влиза директно в договорни отношения с медиите, а преразпределя към тях суми. По този начин кметският екип  избягва задължението си да разкрива медиите, с които сключва договори за информационно обслужване, както и задължението си да приложи състезателните процедури по Закона за обществените поръчки (ЗОП), при наличие на предпоставките за това. Налице е изключително притеснителна схема с редица негативи за публичния интерес. С решението да неглижира задълженията си за прозрачност на медийното отразяване, както и задълженията си по ЗОП, Община Благоевград заобикаля гаранциите за конкурентност и за максимално ефективно и прозрачно разходване на публични средства, които закона предпоставя", каза Бойко Станкушев, директор на АКФ.

Община Благоевград сключва с „Благоевград Фест“ ЕООД три договора:

– през март 2018 година на стойност 199 186, лева за срок от 12 месеца
– на 05 март 2019 година на стойност 91 824 лева, със срок до края на годината
– през април 2019-та е сключен идентичен договор на стойност 220 000 лева, със срок до края на тази година.

Предмет на договорите е „информационно и медийно обслужване на кмета и Общинска администрация Благоевград“ или по-конкретно: пряко отразяване на събития и инициативи; интервюта; разработване на материали за инфраструктурни, обществени и културни проекти; международна активност на кмета и администрацията, разкриха от АКФ.

Сред критериите за избор на партньори според самата община е и „коректното отношение на съответната медия“.

Общините следва да публикуват и в местни издания решенията и нормативните актове, които приемат. Според АКФ, сами по себе си, договорите за информационно обслужване не са притеснителни. Тревожен, обаче, е фактът, че договорите не са публични и не е известно на кои медии какво се възлага и срещу какви суми.

„Гарантират ли действията на общината медийната свобода и конкурентната медийна среда? Дали не се заплаща на медии с цел да се влияе на общественото мнение? И дали по-горното „коректно отношение“ не е всъщност медиен комфорт? Тези въпроси са още по-важни сега, няколко седмици преди местните избори", коментира Станкушев.

Екипът на АКФ е разгледа и други договори, достъпни на интернет страницата на Община Благоевград. Отново на „Благоевград Фест“ през май тази година е възложено срещу 36 000 лв. „организиране на PR и Facebook рекламни кампании, изготвяне на рекламни материали, публикации и фотозаснемане на организираните от Община Благоевград през 2019 г. инициативи“.

На същото общинско дружество е възложено и „организиране на пътувания в страната и чужбина, осигуряване на самолетни билети за нуждите на общинската администрация Благоевград, хотелски резервации/настанявания, организиране на мероприятия за нуждите на Община Благоевград“. Всичко това на стойност 350 000 лв.

Друг любопитен факт е отказа на Община Благоевград да ни предостави копия на сключените договори за информационно обслужване от периода преди регистрирането на общинското дружество – за 2015, 2016 и 2017 година – както и да отговори на свързани с тези договори въпроси.

 

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано