Водната асоциация в Благоевград с бюджет от 62 898 лева

Сподели във Facebook

Водната асоциация в Благоевград иска допълнително 15 000 лева от държавата за заплати през 2018 година, стана ясно на Общо събрание.

На извънредното заседание днес, водено от областния управител Бисер Михайлов, за пореден път бе дебатирано, че Община Кресна, която бойкотира начинанието, лишава от европейски средства над 300 000 дущи в региона.

Общото събрание отново взе решение да се присъедини Община Петрич. Това обаче се предлага от месец март, когато самият кмет Димитър Бръчков е подаде заявление за членство във Водната асцоиация. Към момента дружеството в южния град все още функционира като самостоятелно и не под шапката на държавния оператор, в лицето на ВиК-Благоевград.

На заседанието не присъства кметът на Кресна Николай Георгиев. Не стана ясно дали е поканен за участие.

Въпреки доводите, че Асоциацията по ВиК в Благоевградска област не е консолидирана и няма възможност да помага на общините в Пиринско, именно поради тази причина, това обаче не пречи на чиновците да разполагат със завиден бюджет.

Днес бе разгледан и проектобюджет за следващата календарна година.

Освен исканите от МРРБ 15 000 лева, Асоциацията получава 27 857 лева такси от членуващите в нея общини, без Кресна.

В графа разходи на проектобюджета за 2018 година, е посочена сумата от 62 898 лева. От тях 50 498 лева са нужни за заплати на работещите в "неработещата" Водна асоциация.

За други възнаграждения на служителите се претендира за още 3000 лева догодина - явно за вдигане на заплатите. за ток и вода на чиновниците са нужни 2000 лева. За външни услуги - без да се уточнява какви, са заложени 4000 лева. За командировки - 2000 лева, а за други разходи - 1300 лева. В проекта за бюджет са заложени и 1500 лева за капиталови разходи.

Проектобюджетът е качен и на интернет страницата на Асоциацията. Други дейности, освен провеждане на Общи събрания няма, общините обаче плащат членството си.

Община Банско внася в касата 1632 лева, вноската на община Белица е 1238 лева, Якоруда дава 1337 лева, Разлог - 2567 лева.

Най-висока е сумата на Благоевград - 9647 лева. Гоце Делчев е с вноска от 3861 лева, Гърмен - 1864 лева, Сатовча е с такса от 1924 лева.

Община Симитли плаща за членството си 1778 лева, Струмяни - 720 лева, Хаджидимово - 1255 лева.

Към момента отчисления не плащат общините Сандански и Петрич, въпреки, че има решения на Общинските съвети за присъединяване към Асоциацията по ВиК. Защо е така - никой не дава официален отговор.

Във воднат асоциация работят на щат трима служители. Имат си и директор - Иван Радев, който е бивш данъчен шеф в Благоевград. Председател е областният управител Бисер Михайлов.

На поредното събрание днес бе и директорът на ВиК Росица Димитрова. Кметът на Благоевград Атанас Камбитов бе сред най-активните в дебата.

След постъпило писмо от ВиК- Благоевград с молба за съдействие за осигуряване на минимално водоподаване в селата Зелен дол, Българчево, Селище и Мощанец, Атанас Камбитов уточни, че се работи по разрешаване на въпросите.

"Във връзка с промяната на границата и решението, което бе взето, се прехвърлиха още отговорности на оператора, който няма яснота как ще се справи, като приходи, как ще изпълнява инвестиционните си програми. Ние сме една от областите, които не можем да изпълним изискването за консолидация. Това означава, че финансиране към общините няма и излиза, че ние със собствени средства трябва да изграждаме системата. И какво се променя с изходното положение - нищо. Става по-зле. 300 хиляди души от областта остават без евросредства заради това, че една община - Кресна, не се присъедини към Асоциацията", коментира градоначалникът Камбитов.

Той уточни, че всички общини са в едно и също положение, независимо от тяхната големина и трябва да се търси решение за финансово подпомагане.

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано