Върнаха на работа гранични полицаи, снимани как делят пари от подкупи

Сподели във Facebook
Снимка архив Снимка: архив

Прекратено е дисциплинарно дело срещу гранични полицаи, снимани тайно при делене на парични подкупи. Според разследването липсват доказателства за престъплението, извършено на ГКПП-Кулата.

Тримата служители няма да бъдат наказани. Проверката е установила, че не са извършили нарушения и вече са върнати на работа.

Делото, бе образувано в Административен съд – Благоевград след жалба на Ламбро Л., началник на смяна на ГКПП – Кулата, който оспори заповедта за временното му отстраняване от работа. Като доказателство магистратите са приели сигналът на Ламбро Л. до прокуратурата за това, че бил изнудван по телефона от непознато за него лице с въпросните клипове, още преди да бъдат тиражирани в медиите.

Припомняме, че клиповете бяха разпространени на 10 и 14 май чрез различни медийни канали. На кадрите се виждаха служители с униформи на „Гранична полиция“, като се твърдеше, че си разделяли получени от подкупи суми. Посочваше се, че видеото е заснето тайно на ГКПП – Кулата в 7 ч. на 25 април 2023 г. и било пратено от анонимен източник заедно с други клипове с подобно съдържание. От МВР излязоха с кратко съобщение за това, че кадрите са от април 2023 година, както и че дирекция „Вътрешна сигурност“ е извършила проверка по случая, а в края на миналия септември същата година материалите са изпратени в прокуратурата.

На практика в Административен съд – Благоевград са образувани три дела по жалбите на трима гранични полицаи. Един от тях е командирът на отделението на ГКПП – Кулата мл. експерт Георги Н., който бе оспорил заповедта пред Административен съд – Благоевград, която бе отменена с решение на съдия Георги Иванов на 30 юни. В жалбата се посочваше, че именно мл. експертът Георги Н. от ГКПП – Кулата заедно с друго лице е подал сигнал за опит за изнудване месец и половина преди временното му отстраняване от работа, който опит е основан на същите обстоятелства, дали основание за образуване на дисциплинарното производство срещу него. Отбелязва се също, че макар разследване по същите обстоятелства да се води от страна на МВР „повече от година“, то служебното положение на Георги Н. не е било нито повод за отстраняването му от длъжност, нито за започване на наказателно производство. При издаване на заповедта не е отчетен дългогодишният му стаж в ГДГП, че не е бил наказван или дисциплинарно разследван, както и че се ползва с безупречно име като служител. Твърди се, че отстраняването от длъжност вреди на името му и обрича него и семейството му на липса на средства, тъй като не получава заплата, не е обществено осигурен, няма право да изпълнява друга държавна служба или да извършва друга дейност поради статута му на държавен служител, чието служебно правоотношение не е прекратено. С така издадената заповед той бил поставен в ситуация, при която са ограничени негови основни права, гарантирани в Конституцията на Република България, Хартата на основните права на Европейския съюз, Всеобщата декларация за правата на човека и много други.

От събраните доказателства по делото стана ясно, че дисциплинарното производство е за нарушение на Етичния кодекс за поведение на държавните служители в МВР. От фактическа страна разследването касае предварително установени данни, според които Георги Н. заедно с други служители разпределят финансови средства с неясен произход, за които може да се предположи, че не им се следват, и които са над максимално допустимите финансови средства, носими от служител и не са декларирани.

При преценката на доказателства съдия Георги Иванов счите, че заповедта на директора на ГД „Гранична полиция“ е немотивирана. Наченки на „мотив“ се съдържа в изразеното становище от юрисконсулта на ГДГП в съдебно заседание от 17.07.2024 г., в което посочва, че целта на мярката е Георги Н. да не въздейства на „колеги“ преди събиране на сведения от тях. В заповедта не е посочен срокът за отстраняване, а законът не допуска безсрочно отстраняване, като определя максимални предели. По Закона за МВР при дисциплинарно производство временното отстраняване може да бъде най-много до 3 месеца. С тези мотиви съдия Иванов отмени издадената заповед спрямо Георги Н. като незаконосъобразна и осъди ГДГП да му плати 910 лв., които е платил на адвоката си. Решението не е окончателно, тъй като се обжалва пред ВАС.

Идентично дело е разгледано и по жалбата за отстраняване на старши граничен полицай Христо В. от ГКПП – Кулата. Съдия Димитър Дубманов, който е гледал делото, счита, че заповедта за отстраняването му на 17 май е законосъобразна, и отхвърли жалбата, като решението е влязло в сила. По делото на Георги Н. няма влязло в сила решение на ВАС. Делото на Ламбро Л., което стартира вчера, бе отложено за ноември от съдия Иван Петков, когато ще бъде разпитан като свидетел зам. началникът на ГПУ- Петрич.

Макар дисциплинарната проверка вече да е прекратена и действието на заповедта за временното им отстраняване да е изтекло, водените дела ще трябва да бъдат изгледани, тъй като са образувани преди настъпване на благоприятната развръзка за граничните полицаи, припомни struma.bg.

 

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано