Залесяват орехи, арония и нар в Пиринско
Залесяват експериментално горски площи с чинар, орех и нар, информилраха от ЮЗДП-Благоевград.
3000 фиданки от източен чинар вече са засадени по поречието на Струма, в участъка между Кресна и село Градешница.
Фиданките са на възраст 2 години, високи са около метър и са произведени в горския разсадник в село Микрево.
Семената за посадъчния материал са събирани в районите на Кресна, Сандански, Петрич, и планината Славянка, които са типични находища на чинара.
Близо 3000 дка нови гори ще бъдат създадени на територията на ЮЗДП тази година, от които 2500 дка през пролетта. Кампанията е към края си, като приоритет е възстановяването на опожарени и съхнещи насаждения след проведени санитарни сечи. Над 1 200 000 фиданки от видовете дъб, бук, горскоплодни, черен бор и смърч са подготвени за залесяване и попълване на горски култури.
Най-големи са залесяванията в района на Кресна - 783 дка и Симитли, където се работи ускорено за възобновяване на унищожените гори след огромния пожар през август 2017 година. В държавните горски стопанства в Пирдоп, Дупница, Кюстендил, Благоевград, Брезник и в ловно стопанство Осогово също планират залесителни дейности на големи площи.
За първа година ЮЗДП инвестира в създаването на плодни градини от орех и нар, както и в разширяване на площите с арония. 1000 облагородени орехови фиданки на площ от 100 дка са засадени в няколко териториални поделения в областите Благоевград, Кюстендил и Софийска.
Над 4 200 000 лева са планираните инвестиции във финансовата програма на предприятието за залесяване, попълване, отглеждане и подготовка на почвата до края на годината.
Коментари