Заразите по животните са агротероризъм, разкри АСБ

Сподели във Facebook
Снимка бтв Снимка: бтв

Случаите на зарази по животните са агротероризъм срещу България, обявиха от Асоциацията на българските села.

Селските кметове са категорично срещу избиването на доказано здрави животни в село Шарково, вместо въвеждане на карантинни мерки. Задълбочаващата се криза в овцевъдството и козевъдството, които са основен поминък в селските погранични райони е в резултат на умишлено провеждани активни действия за унищожаването на фамилното фермерство.

"Още преди 3 години, в разгара на разпространението на заразите от син език, нодуларен дерматит, бруцелоза, птичи грип, а също и огнищата на шап и антракс, Асоциация на българските села посочи източниците на епидемиите и причините за умишленото разпространение на тези зарази из фермите в България. Информацията бе потвърдена от наши източници от външна служба за сигурност, които обясниха поръчката и връзките между избиването на животни с политиката за унищожаване на фамилното животновъдство и борбата за уедрени пазари на агро стоки и ветеринарни медикаменти в обем на стотици милиони евро.

Погрешният подход на МЗХ с изплащането на компенсации, смятат от АБС.

"Никакви обезщетения или увеличени ставки на мярката DeMinimis не могат да възстановят сектора, ако на всеки 2 години животновъдството се тресе от масова болест и се избиват и закриват стопанства. Тези средства винаги са лостове за временно потушаване на напрежението и използване на браншовите структури за водене на политики, но не и в полза на реалните стопани в селата. Изплащането на тези средства можем да определим като кратко командно дишане, за да не се признае смъртта на един подсектор, за която се работи отдавна", казват от АБС.

"Асоциацията на българските села многократно е призовавала да бъде приета от правителството и парламента Държавна стратегия за развитие на селските райони, която да обхване всички сектори на икономиката и социалния живот в тях и в частност и животновъдството. Само прилагането на една дългосрочна стратегия за развитие на този сектор в посока на фамилното фермерство, защита на родното производство, насърчаване и подпомагане за развитие на системи за биосигурност могат да доведат до един устойчив модел, при който такива кризи, като тази, която наблюдаваме днес, биха били предотвратени навреме.

В тази връзка от АСБ отправят следните въпроси към ресорните институции:

От кои райони на Турция е дошла болестта, според твърдението, че болестта идва от тази съседна страна от вкарани нелегално животни?Този въпрос е изключително важен, тъй като фермерите от района, които говорят турски посочват, че новини за зараза в Турция няма нито по телевизията, нито в интернет издания, нито техни роднини съобщават за такава.

МЗХГ провеждало ли е от 2007-а година насам - стратегия или политика за биосигурност, в който и да е район в България, предвид на всички усвоени милиарди евро средства от ПРСР 2007-2013 и ПРСР 2014-2020?

Потокът на животните с нашата съседка е обратен - износ от България за Турция, тъй като нашите агнета се продават там по-скъпо. Но все пак , ако има нелегален внос - защо няма адекватен контрол на границата?

Кои са лабораториите, в които са изследвани животните и в кои точно ферми е доказано, че има заразени животни? Кой управлява лабораториите?

Защо се налага избиването на доказано здрави животни, вместо да бъдат поставени под карантина и ветеринарните специалисти вместо евтаназия за един ден, да не останат в селото при обособяване на изолационен обект и да се грижат за животните под карантина?

Има ли европейска директива, която спазваме за преминаване към директна евтанизцация?

 

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано