Змии и разруха в античния град край Петрич

Сподели във Facebook

Петричани поискаха съдействието на културния министър в оставка Боил Банов заради допуснато престъпно рушене в античния град Хераклея Синтика и превръщането му змиярник. Към жалбата, депозирана преди две седмици, са приложени и актуални снимки. От Община-Петрич, която е стопанин на обекта от миналата година, не пропускат да събират входна такса по 2 лева от стотиците посетители дневно. Поддържането обаче е нулево, сочат в сигнала до ресорното министерство.

"Обектът, който е с национално и трансгранично значение, е изоставен престъпно. Откритите части от древния град са обрасли с храсти. Античните находки вече не се виждат от треви, боклуци и остатъци от хранителни отпадъци", се казва в жалбата.

"Престъпно и безотговорно отношение към уникалния град на Хераклейците. С гости от Гърция посетихме по тяхно желание Хераклея Синтика. Останахме изумени в какво се е превърнал. Желаем да подведете под наказателна отговорност виновните за погубването на уникалните паметници. Има спечелен проект в размер на 8 000 000 лева за консервация на разкопките. Отделно от това се дават значителни парични суми от културното министерство", изтъкват недоволните петричани.

"Общинарите не пропускат приходите от туристите, но пропускат най-същественото - да съхраняват и подържат културното ни наследство, което буквално се руши", категорични са жалбоподателите.

От снимките ясно личи, че табелите, Римската крепостна стена и градския квартал, датиращ от 1-3 век след Христа, вече са невидими от обраслата растителност. Освен това се рушат заради неполаганите грижи за консервацията им.

Припомняме, Община - Петрич получи правото за стопанисване и управление на археологическия обект, което дава възможност за задаване на посоката за неговото бъдещо развитие. Благодарение на това се кандидатства по проекта за реставрация, консервация и социализация на Хераклея Синтика и прилежащите некрополи, който е на стойност 8 000 000 лева.

В края на миналата година кметът димитър Бръчков обяви официално, че с този проект ще се промени обликът на обекта, защото туристите точно това искат – да има условия. "С всички тези предпоставки се очаква на годишна база посещаемостта на обекта да стигне 150 хиляди туристи, при 60 хиляди до момента", пресметна през миналия ноември Димитър Бръчков, като подчерта, че има и безвъзмездно финансиране за благоустрояването на пътя в размер на 1 400 000 лева.

"Имаме изведени приоритети и целенасочено действаме по тях, в тази посока са и решенията на съветниците“, каза градоначалникът. Закупени са няколко частни имота в границите на обект „Античен град Хераклея Синтика“, два от които са разплатени, за още два се водят разговори. За тези частни имоти, както и за общинските има одобрени подробни устройствени планове за реставрация, консервация и социализация. Успоредно с това е променен и статутът на хълма над обекта, където археологията беше забранена. „Оттук насетне ще може да се работи, защото има установена археология и обектът ще стане още по-мащабен", подчерта преди месеци петричкият кмет Бръчков.

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано