Атанасовден е, зимата си тръгва

Сподели във Facebook

Почитаме Атанасий Велики. В българските вярвания светецът е представен като голям мъж с калпак, яхнал своя кон – обикалящ селата, за да ги пази от болести и демони. Денят е наричан също и „Втора Коледа“ – защото, който не е заколил прасе на Коледа, може да го заколи сега.

Свети Атанас се смята за брат на Свети Антон, двамата са представени в преданията като ковачи. На места двата дни на светците са част от общ празник. Имен ден празнуват Атанас, Атанаскa, Tанас, Hасo, Hася.Свети Атанас се смята за брат на Свети Антон, двамата са представени в преданията като ковачи.

На места двата дни на светците са част от общ празник, наричан „сладки и медени“. Стопаните гадаели по времето на Атанасовден, дали ще е плодородна годината.

На места на Атанасовден се правят общоселски курбани, за да не се разболяват хората. Характерни са и лични курбани, с които се омилостивява светеца, да излекува тежка болест или страшно премеждие. Характерен за празника е и ритуала побратимяване, които се изпълнява и на Ивановден

Народните поверия гласят, че Свети Атанасий е покровител на зимата, снега, студа и на домашните животни. Вярва се също, че на този ден Свети Атанас „си съблича кожуха", за да дойде лятото. Облечен с копринена риза, той отива в планината на бял кон и се провиква: "Иди си, зимо, идвай, лято!". Затова празникът е известен още и като Среди зима.

 

В миналото, на Атанасовден, хората проверявали запасите от храна и дърва, за да знаят ще стигне ли до пролетта, ако нямали, се запасявали. Казвали, че от този ден денят нараства „колко скача 3 годишен елен“.

 

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано