В Югозапада се подписват срещу ЧЕЗ

Сподели във Facebook
Снимка Пресцентър Снимка: Пресцентър

"КЕВР има всички законови възможности да изисква стратегия за развитие и доказателства от кандидат-купувача дали отговаря и има възможностите да управлява ЧЕЗ. Всичко това в момента е пълна тайна, ако въобще купувачът има нещо подобно", заяви кюстендилският народен избраник и бивш парламентарен шеф Валери Жаблянов.

Той даде старт на подписката срещу сделката с ЧЕЗ. Жаблянов припомни, че позицията на БСП е изказана още, когато е станало ясно, че предстои тази сделка. „Тя е последователна и ние никога не сме разглеждали електроразпределението в България като място, където се реализират само частни интереси, без оглед на интересите на гражданите и държавата.

"За нас продажбата на едно ЕРП, което предлага услуги и в столицата на България, не може да бъде разглеждано като търговски взаимоотношения между два частни субекта. Има политическо решение на ръководството на партията за тази инициатива, която стартираме днес за спирането на сделката с ЧЕЗ. Убеден съм, че въпросът засегна много голяма част от обществото", каза Жаблянов, цитиран от пресцентъра на БСП.

Народният представител припомни, че срещу ЧЕЗ имаше много забележки от българските граждани и институциите относно възползване с монополно положение, качеството на предлаганите услуги, цените на електроенергията и др. „Всичко това бяха въпроси, свързани с дейността на ЧЕЗ в България и изведнъж, всичко това като че ли изчезна”, добави той. Жаблянов е категоричен, че държавата е трябвало да даде информация за характера на сделката, кой участва в нея, какви са средствата, с които се участва и най-важното - какъв е капацитетът на „Инерком” да управлява такава сложна система.

"От известното досега е ясно, че „Инерком” няма опит. Фирма, която е създадена преди няколко месеца - да се заеме с електроразпределението на цяла Западна България. Ситуацията е абсурдна", категоричен е Валери Жаблянов.

Подписка за спиране сделката за ЧЕЗ стартира в Благоевград и други населени места в региона. Подписката в областния център се събира в открити 4 пункта, казаха от БСП-Благоевград. 

Междувременно чешката телеграфна агенция съобщи, че ЧЕЗ води вътрешно разследване заради изтичането на търговска информация, която може да повлияе на арбитражното дело с България. Според вчерашно изявление на говорителката на компанията Алис Хоракова, арбитражът не е коментиран на преговорите между ЧЕЗ и "Инерком" по-рано тази седмица.

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Избрано